Skip to main content

Gilleleje, Livet ved havet, nyt museum

Skrevet af Pia Foght

Nyt museum i Gilleleje: Livet ved havet

Det er imponerende at se, at Museumsforeningen, Styregruppen, Gribskov Byråd og Museum Nordsjælland gennem et godt samarbejde har sikret en Hensigtserklæring om ejerkonstruktion for vores nye museum.

For første gang nogen sinde er projektet nået så langt, at arbejdet med at søge fonde kan påbegyndes med udgangspunkt i et flot skitseprojekt.

 Dette skitseprojekt omhandler et nyt museum, der baserer sig på en bevaringsstrategi, hvor de eksisterende huse og skibshal renoveres med fokus på økonomisk og miljømæssig bæredygtighed. Samtidig vil byggepladsen tage hensyn til naboerne og omgivelserne gennem Svanemærket-certificering og med sociale klausuler.

Det kommende museum vil for byen rumme masser af muligheder for fællesskaber, hvor bl.a.  museumshaven vil åbne op for offentligheden og samtidig skabe en gennemgang mellem Østergade og Gilleleje Hovedgade, hvilket er en helt unik mulighed for at samle den del af byen.

Afstandene i byen er små. Derfor er det en god ide, at der tænkes i museumsporte, hvorfra gæsterne kan starte eller slutte deres museumsbesøg. Samtidig en anderledes måde, hvorpå vi ønsker at forbinde museet bredt og formidle historier bredt rundt om i Gilleleje by.

Vi skal sikre i planlægningen, at trafikken i det gamle Gilleleje holdes på et nødvendigt minimum.

Derfor tænkes også museumsporte placeres andre steder i kommunen, langs vores kystområder , som fortæller om de lokale kulturmiljøer.

 Museumsportene skal generelt og bedst muligt tænkes sammen med offentlig trafik og gode parkeringsmuligheder, for af denne vej minimere trafikken i det gamle Gilleleje.

 Dette projekt er en fantastisk tilføjelse til Gilleleje og hele vores kommune, som ikke kun vil bevare byens historie, men hele kommunens historie og den fælles kulturarv.

Der er i Kultur, Idræt og Forebyggelse samt i Økonomiudvalget stemt for Hensigtserklæringen, så der bør også være flertal i Byrådet tirsdag den 4/6. Det betyder, at der  efterfølgende kan påbegyndes arbejdet med at søge  fonde til projektet.

Læs mere om projektet her

Andre nyheder

Oprettet: 22. november 2025
Af hjertet tak for opbakningen og tilliden. Som vi omsætter til indflydelse i det nye byråd. Vi kæm…
Oprettet: 18. september 2025
Pressemeddelelse Socialdemokratiet i Gribskov: Et grønt og velfærdsorienteret budget for Gribskov…
Oprettet: 11. september 2025
Kulturhavnen i Gilleleje blev til i 2016 som et resultat af et stærkt lokalt ønske om at skabe et…
Oprettet: 8. september 2025
Kommuneplan med bred opbakning.  Jeg er meget tilfreds med, at vi i Socialdemokratiet kan bakke op…
Oprettet: 19. august 2025
Trivsel og rammer for vores skole Det glæder mig, at der bliver sat fokus på vores børns trivsel…
Oprettet: 4. marts 2025
  Det glade vanvid Vi sidder måbende og lamslåede i byrådet. Ja, sådan kunne je…
Oprettet: 13. februar 2025
Ansvar kræver handling – ikke passivitet Det Konservative Folkepartis indlæg om Bakkebo Plejecente…
Oprettet: 3. december 2024
Harmonisering af økonomiske vilkår mellem kommunale og private plejeudbydere Fra 2025 er det endel…
Oprettet: 21. november 2024
Faste Teams: En Sejr i Ældreloven Socialdemokratiet i Gribskov ser med stor tilfredshed, at faste…
Oprettet: 12. november 2024
Etagebyggeri i Gribskov kommune  Vi hører fra flere partier i Gribskov byråd, at de ikke ønsker et…